Zero touch deployment, czyli sprawne wdrożenie w firmie urządzeń Apple

Out of the box

Warto zadbać o sprawne zarządzanie komputerami czy telefonami Apple przy pomocy  odpowiedniego i sprawdzonego oprogramowania MDM (Mobile Device Management) takiego jak, np. Jamf, które zapewni spójne zarządzanie w całym ekosystemie IT firmy. 

Dzięki Apple Business Manager oraz sprawdzonemu serwerowi zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM) po wyjęciu urządzenia  z pudełka i włączeniu firmowego iPhone ’a, możliwa jest jego automatyczna rejestracja – bez konieczności fizycznego dotykania sprzętu przez dział IT przed przekazaniem go użytkownikowi.

Zdalna konfiguracja

Automatyczna rejestracja to jednak nie wszystko – dobry system MDM pozwala też łatwo konfigurować urządzenie użytkownika końcowego – zdalnie zainstalować aplikację lub ją usunąć, przysłać ustawienia np. klienta pocztowego, skonfigurować Wi-Fi. 

Co ważne i istotne z punktu widzenia tak kluczowego dziś bezpieczeństwa, dobry MDM daje opcję wymuszania uaktualnień do najnowszych wersji oprogramowania systemowego. To  niezwykle przydatna funkcja, która pomaga zapewniać standardy bezpieczeństwa obowiązujące w konkretnej organizacji. Co przekłada się na bezpieczeństwo użytkownika i firmy. 

Dzięki Apple Business Manager urządzenia automatycznie i trwale (tego kroku nie da się pominąć nawet wymazując wielokrotnie ich zawartość) zapisywane są  do serwera MDM konkretnej firmy. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że po uruchomieniu i połączeniu z Internetem, iPhone czy MacBook „przedstawi się” jako należące do konkretnego przedsiębiorstwa.

Konieczność

1 grudnia 2019 Apple zablokował dostęp do usług Apple Deployment Program (DEP) oraz Volume Purchase Program (VPP). W związku z tym, aby móc nadal  korzystać z programu rejestracji urządzeń oraz programu zakupów grupowych, migracja do usługi Apple Business Manager stała się koniecznością.