System iOS 14. Jakie zmiany?

By 3 października 2020 22 lutego, 2021 Apple w biznesie, iPhone

 

We wrześniu Apple opublikowało nową wersję oprogramowania iOS dostępną na iPhone’y i iPad’y. iOS 14 i iPadOS 14 mają wnosić duże zmiany w komforcie użytkowania wspomnianych urządzeń oraz zwiększyć ich potencjał. Jak wskazuje producent, iOS 14 uprości wykonywanie wielu zadań, a najczęściej wykorzystywane aplikacje będą bardziej spersonalizowane. Mają także lepiej chronić prywatność użytkowników i działać inteligentniej.

 

Interfejs

W uaktualnionej wersji oprogramowania na iPhone’y przeprojektowane zostały kluczowe elementy interfejsu. Nowe, zmienione także pod kątem wizualnym widżety, można teraz dodawać do ekranu początkowego wybierając wśród różnych rozmiarów i dowolnego ułożenia. O prosty i przejrzysty widok zadba z kolei nowa biblioteka aplikacji, która automatycznie uporządkuje je wg. kategorii. Do dyspozycji użytkowników jest także Stos inteligentny z widżetami, które dobierane są na podstawie najczęściej używanych aplikacji. Odpowiednie widżety będą wyświetlać się dzięki temu o odpowiedniej porze dnia. Wśród nowości znalazł się też zgrabniejszy widok połączeń, który nie zajmuje już całego ekranu. Co więcej, dzięki funkcji obrazu w obrazie, bez problemu obejrzymy filmy lub porozmawiamy przez FaceTime korzystając jednocześnie z innej aplikacji.

Najważniejsze konwersacje

Nowe oprogramowanie to też zmiany w wiadomościach.  Od teraz, użytkownicy mają możliwość przypinania do listy rozmów maksymalnie 9 ulubionych konwersacji, aby szybko do nich wracać. W rozmowach grupowych pojawiła się opcja wzmianek konkretnych rozmówców, a specjalne ustawienia pozwalają na otrzymywanie powiadomień tylko wtedy, gdy imię użytkownika zostanie wywołane. Grupowe rozmowy można w prosty sposób wyróżniać ustawiając dla nich zdjęcie, a odpowiedzi będziemy kierować do konkretnej wiadomości – nie tylko w widoku całości, ale też w osobnym wątku.

Prywatność jako podstawa

iOS 14 daje możliwości lepszego kontrolowania udostępnianych danych oraz wgląd w to, jak zostają one wykorzystywane. Bezpieczniejsza stała się również sama przeglądarka, która oferuje nowe metody ochrony prywatności. Safari, za pomocą monitorowania haseł, sprawdza, czy zachowane hasła nie zostały wykradzione, co możliwe jest dzięki zastosowaniu zaawansowanych technik kryptograficznych. Informacje o prywatności znaleźć można teraz także a App Store, gdzie jeszcze przed pobraniem aplikacji jesteśmy w stanie sprawdzić, w jaki sposób chroni ona prywatność. Ciekawą opcją jest również wskaźnik nagrywania, informujący o używaniu aparatu lub mikrofonu przez którąś z aplikacji. To, czy te narzędzia były używane w ostatnim czasie można sprawdzić też w centrum sterowania.

To tylko kilka z długiej listy nowości, jakie Apple zaproponowało użytkownikom iPhone’ów w najnowszej wersji systemu operacyjnego. Na duże udogodnienia mogą liczyć także zwolennicy iPadów, przed którymi nowe możliwości otwiera iPadOS 14. Ten oparty na solidnym fundamencie iOS 14 system, oferuje dodatkowe rozwiązania dostosowane specjalnie do możliwości iPada. Wprowadzone zostały, m.in. uaktualnienia dla Apple Pencil, aplikacji czy rozszerzonej rzeczywistości.

Wiemy już jakich nowości możemy spodziewać się w nowej wersji iOS, ale jak zaktualizować system?

Można to zrobić w kilku krokach:

  1. Utwórz backup urządzenia w celu wykonania kopii cennych informacji. Może zrobić to w usłudze iCloud lub na komputerze.
  2. Podłącz urządzenie do zasilania i sprawdź połączenie z Internetem za pomocą Wi-Fi.
  3. Wybierz opcje Ustawienia -> Ogólne -> Uaktualnienia
  4. Wybierz opcję Pobierz i zainstaluj. W tym momencie może pojawić się komunikat z prośbą o tymczasowe usunięcie aplikacji. Możesz wtedy wybrać opcję „Dalej”, a po uaktualnieniu systemu iOS lub iPadOS usunięte aplikacje zostaną zainstalowane z powrotem.